انار:

انار، بیش از ۷۵ درصد وزن انار دانه شده را آب تشکیل می دهد. این میوه حاوی  کربوهیدرات، پروتئین، سدیم،   پتاسیم، فیبر تغذیه ای می باشد.

انار همچنین دارای ویتامین های B و C و مواد معدنی شامل کلسیم، منیزیم، منگنز، آهن، فسفر و روی می باشد.

منافع انار برای سلامتی:

انارها پر از مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت بدن هستند. آنتی اکسیدان های مختلف این میوه از قلب محافظت و از سرطان جلوگیری می کند .

انار منبع مناسبی برای تامین بخشی از آب، فیبرهای تغذیه ای، ویتامین C، آنتی اکسیدان و انرژی روزانه مورد نیاز بدن می باشد.

در اینجا به صورت خلاصه به بخشی از منافع انار برای سلامتی اشاره می کنیم:

خواص ضد التهاب، ضد عفونت و ضد سرطان:

انار سرشار از مواد آنتی اکسیدان موسوم به پلی فنلها (Polyphenols) و آنتوسیانین ها (Anthocyanins) می باشد.

آب انار تازه تقریبا بیش از هر آبمیوه دیگری حاوی مواد آنتی اکسیدان می باشد. میزان آنتی اکسیدان ها در آبمیوه تازه سه برابر بیش از شراب قرمز و چای سبز می باشد.

انار تازه همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین C می باشد. مواد آنتی اکسیدان و ویتامین C باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد (Free Radicals) در بدن می شوند، که از عوامل اصلی اکسیداسیون سلولی، ایجاد سرطان و پیری به شمار می آیند.

این مواد همچنین به از بین بردن سلولهای سرطانی کمک می کنند. (که به طور طبیعی و اجتناب ناپذیر هر روز در بدن تولید می شوند و باید از بین بروند.)

همچنین  وجود آنتی اکسیدان و ویتامین C در انار می تواند به کاهش واکنش های التهابی در بدن و کاهش خطر ابتلا به عفونت ها کمک نماید.

 

 

کمک به سلامت قلب و عروق و کاهش فشارخون:

وجود ویتامین C و آنتی اکسیدان فراوان در این میوه میتواند جلوی فرآیند اکسیدشدن چربیها ( به خصوص کلسترول LDL) در دیواره عروقی را بگیرد. همچنین از آسیب دیدن دیواره رگها که آغازگر بیماری تصلب شرائین (Atherosclerosis)، بالا رفتن فشارخون و شروع بیماری های قلبی – عروقی می باشد، جلوگیری نماید.

از سوی دیگر، نسبت پتاسیم به سدیم در انار بسیار بالاست، که باعث می شود سدیم از کلیه ها دفع گردد و فشارخون کاهش یابد. رژیم های حاوی میوه ها و سبزیجات با میزان پتاسیم فراوان، امروزه بخش مهمی از رژیم های مناسب برای سلامت قلب و عروق را تشکیل می دهند.

کاهش التهاب در دستگاه گوارش:

مواد آنتی اکسیدان موجود در آن می توانند به کاهش واکنش های التهابی در روده ها و دفع مواد زائد از دستگاه گوارش کمک نمایند. این خاصیت می تواند به کاهش علائم در بیماران مبتلا به بیماری های التهابی روده ها نظیر بیماری کرون (Crohn’s Disease) و کولیت اولسراتیو (Ulcerative Colitis) نیز کمک کند.

کمک به بیماران دیابتی:

تحقیقات اولیه نشان داده اند که نوشیدن روزانه آب انار تازه (۵/۱ میلی لیتر برای هر کیلوگرم وزن بدن) می تواند وضعیت قند را در افراد دیابتی بهبود بخشد. قندهای فروکتوز و سوربیتول موجود در آب انار با وجود اینکه شیرین تر از گلوکز هستند، ولی باعث افزایش قند خون و ترشح انسولین در افراد دیابتی نمی شوند.

کمک به رفع التهاب در عضلات و مفاصل:

خواص ضدالتهاب انار می تواند با کاهش التهاب در مفاصل، در کاهش مشکلات و علائم بیماری در بیماران مبتلا به آرتروز (Osteoarthritis) و رماتیسم مفصلی (Rheumatoid Arthritis) کمک نماید.

افرادی که تمرینات سخت ورزشی انجام می دهند، معمولا دچار خستگی وآسیب های عضلانی می شوند. برخی تحقیقات اولیه نشان داده اند که مصرف روزانه آب انار می تواند باعث ترمیم این آسیبها گردد. به نظر می رسد خواص ضدالتهاب آن باعث اثرات فوق باشد.

جلوگیری از پیشرفت سرطان:

ترکیبات  موجود در این میوه از نظر تئوری می توانند باعث خنثی شدن و حذف رادیکال های آزاد و جلوگیری از پیشرفت سرطان گردند. مطالعات زیادی با استفاده از قرص هایی که حاوی عصاره انار (Pomegranate Extract) هستند، در درمان سرطان های پروستات، سینه و چند سرطان دیگر انجام گرفته اند و برخی از آنها مدعی موثر بودن این درمانها می باشند. با این وجود برای اثبات تاثیر این درمانها، نیاز به تحقیقات گسترده تر کلینیکی وجود دارد.

به هرحال در مورد سرطان پروستات، ممکن است مصرف روزانه آب انار باعث کاهش خطر ابتلاء مردان به این سرطان گردد.

 

کمک به کم خونی:

کم خونی زمانی ایجاد می شود که بدن سلول های خونی قرمز کمی دارد میزان بالای آهن در آب انار به تولید گلبول های قرمز خون کمک می کند.

نکاتی در مورد انار:

سعی کنید حتی الامکان انار دانه شده را به صورت کامل و تازه میل کنید تا از حداکثر آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در آن بهره مند شوید.

بیشتر آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در این آبمیوه پس از مدتی از بین می روند، پس آب انارهای موجود در بازار بر خلاف تبلیغات زیادی که در مورد آنها می شود، دارای منافع ذکر شده برای سلامت انسان نمی باشند.

افرادی که هضم دانه و هسته انار برای آنها ایجاد اشکال می نماید، می توانند آب انار تازه میل نمایند.

از این میوه می توانید در درست کردن سالادهای میوه، دسرها و اسموتی های مختلف استفاده کنید. رب انار نیز یکی از بهترین طعم دهنده ای طبیعی برای غذاها می باشد.

منبع
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4007340/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318385.php
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-392/pomegranat