ویتامین c جز سالم‌ترین مواد مغذی محسوب می‌شود و این ویتامین  فواید درمانی و خواص بی‌نظیری برای سلامت بدن به همراه دارد، انسان می‌تواند از طریق غذا و مکمل‌ها ویتامین ث را دریافت کند.
ویتامین ث یا آسکوربیک اسید یکی از موثرترین و سالم‌ترین مواد مغذی است. این یک ویتامین قابل حل در آب و یک آنتی اکسیدان قدرتمند در سنتز کلاژن است که به تقویت رگ‌های خونی و ماهیچه‌ها کمک می‌کند. بدن انسان ظرفیت ساخت ویتامین c را ندارد و لازم است که از غذا و دیگر مکمل‌ها این ویتامین را دریافت کند.

فواید و خواص ویتامین c

مقدار ویتامین ث دریافتی در فصل زمستان باید بیشتر باشد. این ویتامین نشان داده است که بر روی مقابله با سرماخوردگی تاثیرگذار است.
ویتامین C تولید و فعالیت طیف گسترده‌ای از سلول‌های ایمنی را تحریک می‌کند. همچنین از تبدیل شدن این سلول‌ها به رادیکال آزاد و آسیب رساندن به سلول‌های سالم جلوگیری می‌کند. این ویتامین  سبب افزایش مولکولی به نام اینترفرون می‌شود که از فعالیت ضد ویروسی قوی بهره می‌برد.

ویتامین ث در ارتقای سیستم ایمنی در مقابل بیماری‌های تنفسی، مفید است.

زمانی که بدن تحت استرس واقع است، ممکن است نتواند به خوبی با سرماخوردگی مقابله کند. از این رو مصرف بیشتر ویتامین ث در زمستان توصیه می‌شود.

تحقیقات نشان داده‌اند که مکمل ویتامین ث در هنگام تمرین مداوم می‌تواند مقاومت بدن را در مقابل سرماخوردگی بهبود دهد. مصرف منظم ویتامین C احتمال بروز سرماخوردگی را نصف می‌کند و مدت زمان بیماری را حداقل هشت درصد کاهش می‌دهد.

ویتامین c برای کاهش کم آبی بدن

افرادی که فشار خون بالایی دارند، در ریسک بالاتری نسبت به بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند.

ایجاد تغییر در رژیم غذایی جهت تنظیم سطح فشار خون ضروری است. ویتامین ث نقش کلیدی در کنترل فشار خون بازی می‌کند.

التیام آب مروارید

ویتامین ث می‌تواند احتمال پیشرفت آب مروارید را کاهش دهد. این مطالعات بر روی زمین بالای ۵۰ سال متمرکز بوده‌اند و نشان دادند که مصرف طولانی مدت این ویتامین می‌تواند احتمال آب مروارید مربوط به سنین بالا را کاهش دهد. مقدار مصرف باید مستمر و البته برای زنان و مردان متفاوت باشد.

 

vitamin-c

 

ویتامین c برای مبارزه با سرطان

مصرف بسیار بالای میوه و سبزیجات تازه با کاهش احتمال ابتلا به سرطان کاملا مرتبط است. این خوراکی‌ها بخش ضروری از رژیم غذایی هستند.

مطالعات نشان داده‌اند که افزایش مصرف ویتامین ث می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان های، ریه، حنجره، دهان، روده بزرگ، گلو و معده را کاهش دهد.

ویتامین c برای کاهش احتمال سکته مغزی

با افزایش مصرف ویتامین ث از میوه‌ها و سبزیجات؛ ریسک ابتلا به سکته مغزی می‌تواند کاهش پیدا کند. این بیماری قلبی عروقی می‌تواند با مصرف فراوان این ویتامین کاهش پیدا کند. این موضوع سطح فشار خون را تثبیت می‌کند که بروز مشکلات قلبی هم با این کار دور می‌شوند. این ویتامین همچنین رادیکال‌های آزاد در بدن را از بین می‌برد که علت عمده سکته مغزی هستند.

ویتامین ث برای بهبود ایمنی

فایده دیگر ویتامین c بهبود بهبود ایمنی است. این ویتامین در سیستم ایمنی بدن مشارکت می‌کند و همچنین در افزایش تعداد گلبول‌های سفید نیز موثر است.

قدرت آنتی اکسیدانی ویتامین c

استرس اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد سلول هایی بی‌ثبات در بدن هستند که به سلول‌های سالم آسیب رسانده و سبب بیماری هایی مانند سرطان می‌شوند.ویتامین C آنتی اکسیدان اصلی در جریان خون است که همه بافت‌های بدن را تغذیه می‌کند.
ویتامین C هنگام مواجهه با این سلول‌های ناپایدار، یک الکترون در اختیار آنها قرار می‌دهد تا از حالت رادیکال خارج شده و به صورت عادی در آیند. قدرت آنتی اکسیدانی ویتامین C از DNA، RNA، کربوهیدارت ها، پروتئین ها، و چربی‌ها در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند و به این طریق آنها می‌توانند دوباره عملکردهای سوخت و ساز را آغاز کنند.

ویتامین c برای ترمیم زخم ها

ویتامین ث رشد لایه‌های پوششی را تسهیل می‌نماید، که این لایه‌ها در عمل روند التیام زخم‌ها را تسریع می‌کنند.

پرهیز از اسکوروی

اسکوروی بیماری مهلکی است که اگر درمان نشود می‌تواند به مرگ منجر شود. این بیماری با فقدان ویتامین ث ارتباط مستقیمی دارد. اگر شخصی ویتامین ث کم یا اینکه اصلا ویتامین ث مصرف نکند، ممکن است به اسکوروی مبتلا شود. این بیماری منجر به احساس ضعف، خستگی مفرط، موهای فرفری و درد اندام‌ها می‌شود.
گفته‌ایم که مواردی بوده است که این بیماری منجر به خونریزی، کاهش در تعداد گلبول‌های قرمز خون و بیماری‌های لثه شده است و اگر درمان نشود علائم آن می‌تواند تشدید شود. حتی بیمار می‌تواند به علت خونریزی یا عفونت بمیرد. درمان این بیماری بسیار ساده است. مکمل‌های ویتامین ث در تعداد هفته‌های کمی می‌تواند به طور کامل این بیماری را درمان کند. این بیماری همچنین می‌تواند در موارد معدودی بر روی بیماران روانی نیز تاثیر بگذارد.

ویتامین c برای جلوگیری از آلزایمر

مورد امیدوار‌کننده ی دیگری که ویتامین ث از خود نتایجی را نشان داده است، در ممانعت از ابتلا به آلزایمر است. مطالعات نشان داده‌اند که سطح ویتامین c در بین بیماران آلزایمری از سایرین کمتر است. تفاوتی بین افرادی که مقداری ویتامین ث مصرف کرده‌اند وجود دارد.
مطالعات دریافته‌اند که رادیکال‌های آزاد مسئول این آسیب هستند. مکمل‌های ویتامین ث می‌تواند کاملت به دوری از بیماری آلزایمر کمک کند.

کاهش ابتلا به عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری تجربه‌ای است که برای هر کسی بهترین خواهد بود تا از آن دور بماند. عفونت دستگاه ادراری بیماری رایجی است که توسط بسیاری از افراد تجربه شده است. ویتامین ث می‌تواند از موارد این بیماری جلوگیری کند.

این ویتامین رشد باکتری که علت به وجود آمدن این بیماری است را مهار می‌کند.

ویتامین c برای افزایش تراکم استخوان

کاهش تراکم استخوان مشکل رایجی است که در بزرگسالی دیده می‌شود. این مورد در زنان مسن بیشتر است. کاهش تراکم استخوان می‌تواند به شکستن و پوکی استخوان بینجامد. پوکی استخوان ناشی از بالا رفتن سن، برای افرادی که از این مشکل رنج می‌برند، می‌تواند با مکمل‌های ویتامین ث درمان شود.

ویتامین c برای بهبود اخلاق

بیمارانی که از افسردگی و دیگر اختلالات روحی رنج می‌برند، توصیه می‌شوند تا ویتامین ث بیشتری مصرف کنند. مصرف این ویتامین به تنظیم تعادل روحی و عاطفی کمک می‌کند. مطالعات اثبات کرده‌اند که بیماران بستری شده‌ای که روزی دو بار از مکمل‌های ویتامین ث استفاده می‌کنند، بهبود قابل توجهی در نوسانات روحی خود داشته‌اند.

ویتامین c برای بهبود گردش خون

این ویتامین به بهبود گردش خون در بدن کمک می‌کند. همچنین سطح اکسیداتیو را کاهش می‌دهد و بنابراین از اختلال عملکرد عروق جلوگیری می‌کند. همچنین مصرف این ویتامین برای افرادی که از تاکی کاردیا (افزایش ضربان قلب) رنج می‌برند، توصیه می‌شود.

این ویتامین همچنین به تنظیم فشار خون در کودکان کمک کرده و البته استرس روحی را نیز کاهش می‌دهد. به مصرف‌کنندگان دخانیات نیز مصرف این ویتامین اکیدا توصیه می‌شود.

ویتامین c برای بیماری قلبی

ویتامین c به کاهش عفونت‌ها و انواع دیگری از اختلالات که رگ‌های خونی را تحت تاثیر قرار می‌داد کمک می‌کند. این ویتامین همچنین از اکسید شدن کلسترول در مسیرهای خونی جلوگیری می‌کند.

 

منبع: بهداشت نیوز