راه های درمان کمردرد

فهرست مطالب

ررد درمان کمردرد

درمان‌ کمر درد  انواع مختلفی دارد که درمان های خانگی آن تا 72 ساعت پس از شروع درد کمک کننده خواهند بود. اگر بعد از این مدت زمان با انجام این درمان‌ها تغییری در شدت درد ایجاد نشود، فرد باید با پزشک تماس گیرد.

برای درمان بهتر کمردرد فعالیت‌های فیزیکی معمول روزانه را متوقف کرده و از یخ روی کمر خود استفاده کنید. پزشکان توصیه می‌کنند که در 48 تا 72 ساعت اول از یخ استفاده کرده و پس از آن از گرما استفاده کنید.

استفاده‌ی متناوب از سرما و گرما به ریلکس شدن عضله ها کمک می‌کند. استراحت؛ استفاده از یخ، فشار آوردن و بالا نگهداشتن کمر در 48 ساعت ابتدایی بسیار توصیه می‌شود.

داروهای مسکنی همچون ایبوپروفن (ibuprofen) و استامینوفن (acetaminophen) برای کاهش درد بسیار موثر هستند.

 

صحیح دراز کشیدن برای کمر درد

 

برخی اوقات دراز کشیدن به پشت باعث درد بیش‌تر خواهد شد، در این شرایط توصیه می‌شود که فرد در حالی که زانوی خود را خم کرده و یک بالشت بین پاهای خود قرار داده، به پهلو دراز بکشد. اگر دراز کشیدن روی کمر برای فرد آزاردهنده نباشد، بهتر است که برای کاهش فشار به کمر از یک بالشت زیر ران استفاده شود.

حمام آب گرم و ماساژ کمر هم به بهبود عضلات گرفته‌ و سخت کمر کمک خواهند کرد.

کمر درد به همراه مشکلات مختلفی بروز می‌کند.

کشیدگی و یا ضعف عضلانی
عصب تحت فشار
طناب نخاعی نامیزان

چندین راه درمانی برای کمر درد وجود دارد:

دارو
فیزیوتراپی
تجهیزات پزشکی
پزشک معالج بسته به شرایط فرد میزان دارویی که فرد باید مصرف کند و روش درمانی مناسب را اعمال خواهد کرد.

برخی از روش‌های درمانی که پزشک توصیه می‌کند، شامل:

شل کردن ماهیچه‌ها
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs)
داروهای نارکوتیک مانند کدئین برای کاهش درد
استروئیدها برای کاهش التهاب
تزریق کورتیکواستروئید

یک گروه از درمان‌های فیزیکی یا فیزیوتراپی هم برای درمان کمر درد وجود دارد که انجام آن‌ها توصیه می‌شود:

ماساژ
تمرینات کششی
دستکاری کمر و ستون فقرات

جراحی برای درمان کمردرد

در مواردی که درد بسیار شدید است، جراحی انجام می‌شود. جراحی تنها زمانی انجام می‌شود که سایر روش‌های درمانی موثر نباشد. با این همه اگر فرد کنترل دفع ادرار و مدفوع خود را از دست بدهد، دچار نقص پیش‌رونده‌ی عصبی شود، جراحی یک راهکار درمانی اورژانسی خواهد بود.

عمل جراحی دیسککتومی برای کاهش فشار وارده روی ریشه‌ی عصبی انجام می‌شود. این فشار به خاطر یک فتق دیسک یا رشد استخوان زائد روی استخوان طبیعی ایجاد می‌شود. جراح در طی این عمل قسمت کوچکی از لامینا که بخش استخوانی کانال نخاعی است را برخواهد داشت.

در عمل جراحی فورامینوتومی، جراح اقدام به گشاد کردن فورامن خواهد کرد. فورامن حفره‌ای استخوانی در کانال نخاعی است و در این قسمت ریشه‌های عصبی قرار دارند.

در روش الکتروترمال، درون دیسک سوزنی توسط یک لوله‌ی نازک، بلند و انعطاف پذیر موسوم به کاتتر به درون دیسک وارد شده و آن نقطه را به مدت 20 دقیقه گرم می‌کند. این روش به ضخیم کردن دیواره‌ی دیسک و رفع فتق دیسک و التهاب عصب کمک خواهد کرد.

در روش نوکلئوپلاستی، سوزن بسیار نازکی وارد فضای دیسک شده و با کمک امواج رادیویی، بافت حرارت دیده و کوچک‌تر خواهد شد.

در روش رادیو فرکانسی فرسایشی، با استفاده از امواج رادیویی ارتباطات عصبی را مختل می‌کنند.همچنین از حرارت برای از بین بردن عصب‌ها استفاده می‌شود.

عمل جراحی فیوژن ستون فقرات، باعث تقویت این اندام شده و از شدت حرکات دردناک خواهد کاست. در این روش دیسک بین دو یا چند مهره‌ی کمر برداشته خواهد شد. بعد از آن پزشک با استفاده از قطعات فلزی خاصی مهره‌ها را در کنار هم قرار خواهد داد.

در لامینوکتومی، ستون فقرات لامینا برداشته شده و اندازه‌ی کانال نخاعی بزرگتر خواهد شد. در این روشد فشار وارده روی طناب نخاعی و اعصاب کاهش خواهد یافت.

 

پیشگیری از بروز کمردرد

راه‌های زیادی برای جلوگیری از کمردرد وجود دارد. انجام دادن اقدامات پیشگیرانه برای کاستن از شدت علائم در افرادی با کمر آسیب دیده هم بسیار کمک کننده خواهد بود.

اقدامات پیشگیرانه شامل:
  • تقویت کردن و فعال کردن ماهیچه‌های کمر، پشت و شکم با انجام حرکات ورزشی
  • کم کردن وزن در صورت داشتن اضافه وزن
  • بلند کردن اجسام سنگین از روی زمین با خم کردن زانو و استفاده از پاها
  • داشتن طرز ایستادن و ساختار قامتی مناسب
  • پیشگیری از بروز کمردرn

انجام این کارها هم کمک کننده خواهد بود:

  • خوابیدن روی یک سطح صاف و محکم
  • نشستن روی صندلی‌هایی با ارتفاع مناسب
  • کفش پاشنه بلند نپوشیدن
  • ترک سیگار

ماده‌ی نیکوتین موجود در سیگار باعث از بین رفتن دیسک‌های نخاعی ستون فقرات شده و همچنین جریان خون را تا حدود زیادی کاهش خواهد داد.

 

منبع: healthline ، دکتر دکتر
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها